Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: VIII rocznica śmierci bł. Ojca Świętego Jana Pawła II
PostNapisane: 2 kwi 2013, o 11:46 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6617
Skąd: Polska
VIII rocznica śmierci bł. Ojca Świętego Jana Pawła II


Obrazek


Dziś mija osiem lat od momentu odejścia do Domu Ojca błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka.

Wielki orędownik i nauczyciel godności i praw człowieka tak o bł. Janie Pawle II i jego pontyfikacie mówi ks. Bogusław Drożdż profesor papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ksiądz profesor podkreśla, że przesłanie Ojca św. jest ważne dla każdego chrześcijanina. Jest ono obecne w 14 encyklikach i adhortacjach.

Ojciec św. Jan Paweł II dzielił się Ewangelią społeczną – zwraca uwagę ks. Bogusław Drożdż. Papież Jan Paweł II chciał pokazać, że to co jest związane z wiarą, która ma zawsze wymiar społeczny, jednocześnie winno być przekładane na życie społeczne.

- Pokazał czym jest godność człowieka, pozwolił nam jakby wniknąć w tą tajemnicę godność człowieka. Z tej godności człowieka wypływają prawa człowieka. Mówiąc o prawach człowieka Ojciec św. Jan Paweł II nieustannie nam przypominał, że są one owocem godności człowieka. Dzisiejszy świat często mówi o prawach człowiek, ale zapomina o tym skąd one wynikają a wynikają one z godności, wartości człowieka, tego, że człowiek jest obrazem Boga – zaznacza ks. prof. Bogusław Drożdż.

Profesor papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu dodaje, że nauczanie Jana Pawła II kontynuował Ojciec św. Benedykt XVI a obecnie Papież Franciszek.

- Nasz błogosławiony Ojciec św. Jan Paweł II, także Papież Benedykt XVI, ale i obecny Ojciec św. Franciszek uczestniczą w tym, co określił Papież Benedykt XVI pojęciem hermeneutyka Soboru Watykańskiego II – stąd też interpretacja całego nauczania Kościoła dla współczesnego świata; i Ci którzy niejako zostają w tym nauczaniu Soboru Watykańskiego II, tkwią w tym pochodzie tych, których się określa pokoleniem Jana Pawła II – zwraca uwagę ksiądz profesor.


RIRM
źródło: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/viii- ... -pawla-ii/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: VIII rocznica śmierci bł. Ojca Świętego Jana Pawła II
PostNapisane: 2 kwi 2013, o 11:47 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6617
Skąd: Polska
Ósma rocznica śmierci Jana Pawła II


8 lat temu o godzinie 21:37 arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w 9666. dniu pontyfikatu.

W Warszawie odbędą się dziś obchody 8. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. O godz. 21 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne, na koniec którego uroczystego błogosławieństwa udzieli kard. Kazimierz Nycz.

Wcześniej, o godz. 18 na placu Piłsudskiego odbędzie się pokaz filmów z udziałem osób, które znały Jana Pawła II. Organizatorem przedsięwzięcia „Wojtyła 3D. Masz duszę" jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Od beatyfikacji Jana Pawła II 1 rocznica śmierci nie jest już oficjalnie obchodzona. Dniem dedykowanym polskiemu papieżowi jest 22 października - rocznica inauguracji pontyfikatu, kiedy przypada jego wspomnienie liturgiczne.

Wierni zobaczyli Jana Pawła II po raz ostatni w środę 30 marca, gdy stanął w oknie o tradycyjnej porze audiencji generalnej. I znów pozdrowił wszystkich w milczeniu.

Dzień później, 31 marca wieczorem był już umierający. Lekarze stwierdzili wstrząs septyczny wraz z ciężką niewydolnością kardiologiczną. Jan Paweł II, zapytany wprost o to, czy chce pojechać znów do szpitala, wyraził pragnienie pozostania w Watykanie.

Gdy w nocy rozeszła się wiadomość o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia papieża, natychmiast na Plac świętego Piotra zaczęli napływać rzymianie i obecni w Wiecznym Mieście wierni z całego świata.

Przez dwa następne dni rosnący z każdą chwilą tłum ludzi modlił się bez przerwy. Odgłosy tego modlitewnego czuwania przy umierającym Janie Pawle II dochodziły, jak relacjonowali potem jego najbliżsi współpracownicy, do pokoju, w którym był.

Od 2 kwietnia rano rozpoczęła się faza powolnej utraty przytomności. Po południu Jan Paweł II żegnał się ze swymi przyjaciółmi i współpracownikami. Wyszeptał słowa: „Pozwólcie mi odejść do Pana”.

Około godziny 22, do 60 tys. osób odmawiających różaniec przed bazyliką watykańską, wyszedł arcybiskup Leonardo Sandri i ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

Już wtedy wśród wiernych na Placu świętego Piotra zaczęto wznosić jeszcze ciche i nieśmiałe głosy; „umarł święty”.

Transparenty z hasłem „Santo Subito” (Natychmiast Święty) przyniosła na pogrzeb na Placu świętego Piotra 8 kwietnia rzymska Wspólnota świętego Idziego.

Rozpoczęła się wtedy wielka, niekończąca się pielgrzymka wiernych z całego świata, a także wyznawców innych religii do grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich. Średnio - jak obliczono - hołd papieżowi oddawało nawet po 25 tys. osób dziennie.

Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji trumna ze szczątkami Jana Pawła II została przeniesiona z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra.

Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia, przybyli prezydenci, premierzy, królowie oraz przywódcy religijni całego świata, a ponad 3 miliony osób z całego świata złożyło hołd zmarłemu papieżowi.

Blisko 35 lata temu, 16 października 1978 r., kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Od 14 marca 2004 r. pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra i bł. Piusa IX. Karol Wojtyła był papieżem przez 26,5 roku.

Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, w wyniku których ponad 300 mln ludzi przeszło na katolicyzm.

Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek, nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Tylko trzech papieży w historii Kościoła katolickiego nosiło taki przydomek: Leon I, Mikołaj I i Grzegorz I.

Następcę Jana Pawła II konklawe wybrało 19 kwietnia 2005. Został nim niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI.


Autor: Marek Nowicki
Źródło: niezalezna.pl, PAP
http://niezalezna.pl/39964-osma-rocznic ... a-pawla-ii

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.