Wielki Czwartek
kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. To w Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami, Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik
Dziś w katedrach sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego, w czasie której księża biskupi święcą oleje używane w posłudze sakramentów. Na Mszy Krzyżma Świętego gromadzą się kapłani z całej diecezji. Wieczorem odprawiana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Zgodnie z tradycją, po Eucharystii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy, gdzie trwa adoracja.
Ojciec św. Franciszek będzie sprawował Mszę Krzyżma Świętego w Bazylice Watykańskiej. Po południu odwiedzi więzienie Rebibbia. Po raz pierwszy w tym miejscu sprawowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej. Podczas Eucharystii Papież Franciszek dokona tradycyjnego obmycia nóg grupie 12 więźniów.
Począwszy od Wielkiego Czwartku Kościół przeżywa w liturgii wydarzenia ewangeliczne kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ? mówi ks. bp Andrzej Siemieniewski, bp pomocniczy wrocławski.
- Zapowiedź Męki Pańskiej ? najpierw w słowach Ewangelii, a wreszcie sakramentalna, kiedy Pan Jezus w Wielki Czwartek bierze chleb i mówi: ?To jest Ciało moje, które za was będzie wydane?, bierze kielich i mówi: ten kielich jest Krwią ?nowego i wiecznego Przymierza? ? to już nie tylko słowa, ale sakrament, w którym Chrystus zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie ? mówi ks. bp Andrzej Siemieniewski.
Ksiądz Biskup dodaje, że w Wielki Czwartek dziękujemy za wielki dar Eucharystii i kapłaństwa.
źródło:
http://www.radiomaryja.pl/informacje/wi ... halnego-2/