Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Artur
 Tytuł: 9 IX - Kościół katedralny w Gorzowie
PostNapisane: 31 sie 2014, o 10:28 
Offline
1000p
1000p
Avatar użytkownika
Postów: 1060
Skąd: W-wa
9 IX - Kościół katedralny w Gorzowie

Obrazek

Obecny kościół katedralny w Gorzowie jest kościołem mariackim, czyli poświęconym Najświętszej Maryi Pannie. Jest to najstarsza budowla w mieście. Została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany jako romańska bazylika, kościół ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudo-bazyliki. Przez kolejne lata był rozbudowywany i bogato wyposażany. Do czasów reformacji wewnątrz kościoła znajdowało się 17 ołtarzy.
W roku 1537 mieszkańcy przeszli na luteranizm i wnętrze kościoła stopniowo było przystosowywane do potrzeb wyznania ewangelickiego. Ze średniowiecznego wyposażenia zachowało się do naszych czasów tylko kilka figur. W ciągu kolejnych stuleci świątynia była wielokrotnie remontowana.
Po II wojnie światowej kościół został przywrócony katolikom i 12 września 1945 roku poświęcono go z przeznaczeniem na przyszłą katedrę. 9 września 1962 roku bp Wilhelm Pluta konsekrował go na katedrę diecezji gorzowskiej.

W okresie powojennym, wraz z ustaleniami dotyczącymi nowych granic Polski, nastąpiły zmiany w strukturze administracyjnej polskiego Kościoła. W lipcu 1945 r. Stolica Apostolska udzieliła ówczesnemu Prymasowi Polski, kard. Augustynowi Hlondowi, uprawnień do organizowania życia Kościoła w Polsce. Dekretem z 15 sierpnia 1945 r. ustanowił on m.in. Administrację Apostolską w Gorzowie Wielkopolskim. Na jej czele stanął ks. dr Edmund Nowicki. Nowa administracja objęła obszar prawie 1/7 Polski. 28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae zreorganizował struktury kościelne, tworząc diecezję gorzowską z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim i przypisując ją do metropolii wrocławskiej. Pierwszym ordynariuszem nowej diecezji został bp Wilhelm Pluta.W 1997 r. diecezję nawiedził św. Jan Paweł II. Mówił wtedy m.in.:

Jakże nie wspomnieć świadectwa wierności tradycji i Kościołowi, jakie dawaliście w czasach bardzo trudnych! Wielu z was nosi w swym sercu bolesne doświadczenia drugiej wojny światowej. Po II wojnie światowej, na tych ziemiach, zaczynaliście niejako nowe życie, przychodząc z różnych stron Polski, a nawet spoza jej granic. Odcięci od korzeni pochodzenia, zachowaliście jednak korzenie wiary. W trudnym okresie przemian byliście blisko Kościoła, który starał się odpowiadać na potrzeby duchowe i materialne, jak matka troszcząc się o swoje dzieci. (...) Pomagaliście wszyscy budować wspólny dom, nie tylko ten materialny, ale przede wszystkim duchowy, w ludzkich sercach. Byliście dla tych ludzi oparciem w chwilach trudnych, niosąc im światło wiary i wskazując na Chrystusa jako źródło nadziei jedyne. Nie mogę tu wszystkich tutaj wymienić, ale pragnę z wdzięcznością wspomnieć śp. księdza biskupa Wilhelma Plutę. On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. On tu jest dzisiaj na pewno razem z nami. Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie.

źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-09g.php3


Góra   
  Zobacz profil      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 9 IX - Kościół katedralny w Gorzowie
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 13:23 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6408
Skąd: Polska
Obrazek

bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski

Kolejne ważne zmiany w strukturze Kościoła w Polsce przyniosła bulla Totus Tuus Poloniae Populus św. Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. Diecezja gorzowska otrzymała wówczas nazwę zielonogórsko-gorzowskiej, a jej stolicę przeniesiono do Zielonej Góry. Obecnie ordynariuszem zielonogórsko-gorzowskim jest bp Stefan Regmunt, pomaga mu biskup pomocniczy Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy: Adam Dyczkowski i Paweł Socha CM.

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.