Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 18 wrz 2012, o 16:09 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
+ Abp Zygmunt Szczęsny Feliński - Patron na czasy trudne

viewtopic.php?f=60&t=47232

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 17 wrz 2013, o 12:17 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Dziś 17 września wspomnienie arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego

Obrazek


Więcej - viewtopic.php?f=60&t=47232



Abp Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się 1 listopada 1822 roku w Wojutynie koło Łucka na Wołyniu, jako syn Gerarda i Ewy z Wendorffów. Z domu rodzinnego wyniósł mocny fundament wiary chrześcijańskiej. Wykształcenie matematyczne zdobył w Moskwie, a humanistyczne w Paryżu. Za dewizę życia przyjął: ?Bo na ziemi być Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie?.

W 1851 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Żytomierzu. Dalszą formację zdobył w Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie w 1855 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Dwa lata później założył schronisko dla ubogich i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Pełnił też obowiązki ojca duchownego i profesora Akademii Duchownej w Petersburgu.

Papież Pius IX mianował go 6 stycznia 1862 roku arcybiskupem Warszawy. Archidiecezją warszawską nad Wisłą zarządzał zaledwie 16 miesięcy. Wystarczyło to jednak, aby w tym tak krótkim czasie rozwinąć owocną działalność, zmierzającą do odrodzenia życia religijnego. Arcybiskup był przeciwnikiem powstania. Gdy jednak wybuchło, śmiało występował w obronie praw Kościoła i narodu. Władze carskie zesłały go do Jarosławia nad Wołgą, gdzie spędził 20 lat.

W 1883 roku powrócił z wygnania. Ostatnie lata życia poświęcił pracy duszpasterskiej w Dźwiniaczce koło Chocimia w dobrach hrabiny Heleny Koziebrodzkiej. W środowisko tej wsi wniósł ducha odrodzenia oraz zgodnego współżycia Polaków i Ukraińców. Lud tamtejszy uważał go ?świętego?, a jego pobyt w ich wsi za ?błogosławieństwo Boże?.

Zmarł w opinii świętości 17 września 1895 w Krakowie. Po roku 1918 jego szczątki przewieziono do Warszawy i czasowo pochowano w kościele Świętego Krzyża. Stamtąd 14 kwietnia 1921 roku uroczyście przeniesiono je do katedry św. Jana Chrzciciela.

Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Felińskiego rozpoczął się 31 maja 1965 roku, a w 1984 roku akta tej sprawy przekazano Watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie.

Podczas rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abpa Felińskiego w 1965 roku, prymas Wyszyński podkreślił, że ciężka i trudna droga arcybiskupa Felińskiego, znoszona przez niego z ?heroicznym poddaniem się woli Bożej i spokojem, jest chyba dostatecznym świadectwem jego świętości?. ?Jest ona bardziej wymowna aniżeli znaki i cuda, które miałby czynić. Był to bowiem cud miłości, najwspanialsza potęga ducha człowieka, który się nie załamał, choć miał do tego prawo? ? powiedział wówczas kardynał Wyszyński.

Ojciec święty Jan Paweł II beatyfikował sługę Bożego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w czasie mszy św. na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002 roku.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założone przez arcybiskupa Felińskiego, liczy obecnie 1500 sióstr, pełniących posługę apostolską w 160 domach zakonnych: w Polsce, Brazylii, we Włoszech, na Białorusi, Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej. Siostry poświęcają się przed wszystkim wychowaniu dzieci w domach dziecka i ośrodkach wychowawczych oraz pracy opiekuńczej i apostolskiej przy parafiach.

Ks. Feliński przez całe życie praktykował rady ewangeliczne i żył tak jak zakonnik. Jako arcybiskup Warszawy popierał rozwijający się ruch franciszkański wśród wiernych świeckich. Sam także wstąpił do III Zakonu św. Franciszka (1182-1226), do którego został przyjęty w kaplicy sióstr felicjanek, przez kapucyna o. Prokopa Leszczyńskiego, przybierając sobie imię Antoni. Jego nowicjat trwał 20 lat, gdyż dopiero po powrocie z wygnania złożył śluby tercjarskie w kościele parafialnym w Mielnicy Podolskiej.

Był propagatorem ruchu tercjarskiego, przyjmował do III Zakonu nowych członków w Dźwiniaczce, Mielnicy i Czerniowcach, głosił dla nich konferencje i swoim przykładem zachęcał do wstępowania w ślady Biedaczyny z Asyżu.

Żył bardzo ubogo, zajmował skromne mieszkanie, zwykle nosił czarną, nieco podniszczoną sutannę, w pożywieniu zachował wielką prostotę, umartwiał się i surowo pościł. Jego biografowie podają, że cieszył się, iż niczego nie posiada. Pozostawił po sobie prawdziwie franciszkański spadek: sutannę, brewiarz i wiele miłości wśród ludzi.

Papież Benedykt XVI zaliczył go do grona świętych 11 października 2009 roku, w Rzymie



źródło: http://duchowy.pl/2011/09/17/17-wrzesni ... linskiego/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 16 lut 2015, o 13:46 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
+

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!