Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
PostNapisane: 1 mar 2015, o 13:17 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6495
Skąd: Polska
1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poznamy nazwiska kolejnych żołnierzy niezłomnych spoczywających w bezimiennych grobach.

Obrazek
fot. arch/ Nasz Dziennik

Lista nazwisk na razie nie jest ujawniana, jednak oczekuje się informacji o odnalezieniu szczątków Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego odbędzie się w pałacu prezydenckim.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że Żołnierze Wyklęci dali przyszłym pokoleniom nadzieję na odzyskanie prawdziwej niepodległości.

- Ich walka zakończyła się – jak wiemy – tragedią: osobistą oraz ich najbliższych. Byli przecież ścigani praktycznie do upadku komunizmu i obalenia tego kolonializmu sowieckiego na ziemiach polskich, w tym tzw. PRL-u. Dopiero od kilku lat zaczyna się odzyskiwać ich do świadomości społecznej. Dlatego chcemy to uczynić. A bohaterowie „Wyklęci” to bohaterowie, którzy stanęli właśnie w tym polskim panteonie bohaterskim. Byli wierni staropolskiej zasadzie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, która poszukiwana jest również przez ludzi młodych. Widzimy to po zaangażowaniu różnych środowisk młodzieżowych, studenckich w działalność organizacji obchodów – zapewnia historyk.

Wystawy, prelekcje historyczne oraz biegi „Tropem Wilczym” to tylko niektóre z inicjatyw organizowanych w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w Warszawie, zaprezentuje dokumenty sądowe z Archiwum Akt Nowych. Będą to m.in. protokoły wykonania kary śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu” i rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Filip Frąckowiak, kustosz Izby, wskazuje, że jest to znakomite źródło wiedzy o PRL – w szczególności o jej najgorszym okresie.

- O godz. 15.00 będzie wykład dr Agnieszki Pietrzak z Polskiej Akademii Nauk poświęcony represjonowaniu żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” w latach, uwaga: 1949 -1956, czyli nie bezpośrednio po objęciu władzy sowieckiej, ale już po – można powiedzieć – usankcjonowaniu władzy komunistycznej na terytorium Polski – powiedział Filip Frąckowiak.

Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tym roku obchodzimy je po raz 5.

RIRM

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/na ... kletych-7/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
PostNapisane: 1 mar 2015, o 13:19 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6495
Skąd: Polska
Dziś 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. WYWIEŚ FLAGĘ!


Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji święta w całej Polsce przygotowano z tej okazji mnóstwo wydarzeń i uroczystości. PROGRAM DOSTĘPNY TUTAJ. O wywieszenie flagi w ten dzień apelował Andrzej Duda, kandydat na urząd prezydenta RP.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

- Zapraszam do wzięcia udziału w akcji! Zaproście swoich znajomych do wydarzenia. W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" bądźmy dumni i wywieśmy biało-czerwone flagi! - apelował na oficjalnej stronie facebookowej kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, Andrzej Duda.

Żołnierze Wyklęci (także: Żołnierze Niezłomni) tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Już w 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Od początku poparcia dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Dlaczego 1 marca?

Uzasadnienie projektu ustawy nie wyjaśniało, dlaczego na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano dzień 1 marca. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim,Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.


źródło: http://niezalezna.pl/64673-dzis-1-marca ... wies-flage

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
PostNapisane: 2 mar 2015, o 00:43 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6495
Skąd: Polska
"...Polska oddała hołd "Żołnierzom Wyklętym".
Przez lata zapomniani, wyklęci bohaterowie polskiej historii - dziś w końcu mają swoje wielkie święto. Walczyli z komunistycznym totalitaryzmem, poświęcając nie tylko swój czas, kariery i zdrowie, ale również płacąc cenę najwyższą: życie. W całym kraju Polacy oddali hołd Niezłomnym.
Tysiące Warszawiaków przeszło Krakowskim Przedmieściem. Mieszkańcy stolicy w ten sposób oddali hołd bohaterom, którzy oddali życie w walce z komunistami - FOTOGALERIA..."

źródło: http://niezalezna.pl/64691-polska-oddal ... otogaleria

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  


Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.