Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 18 kwie 2014, o 22:16 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Święte Triduum Paschalne ? Wielki Piątek Męki Pańskiej


Patrzmy więc pełni ufności na Ukrzyżowanego, którego zamordowaliśmy w naszym bezlitosnym świecie i który przez niepojętą miłość Boga stał się zbawieniem świata. W obliczu odsłoniętego krzyża dowiadujemy się, jakimi jesteśmy my ludzie, jacy jesteśmy okrutni, jak opętani śmiercią. Ale przed odsłoniętym krzyżem poznajemy i wyznajemy także i to: taki jest Bóg, tak litościwy, tak owładnięty miłością, że w śmierci Jezusa, swojego Syna, ostatecznie zwyciężył śmierć i uczynił życie niezniszczalnym.

Święte Triduum Paschalne
Wielki Piątek Męki Pańskiej



Obrazek




CZYTANIA

Wysłuchaliśmy dziś historii męki naszego Pana i przedstawimy w wyjątkowo uroczystejmodlitwie nasze prośby Bogu, który w swoim Synu dał nam wszystko ? aż po Jego śmierć na krzyżu. Ten krzyż, najpierw zasłonięty, zostanie odsłonięty ze słowami:

Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata ? pójdźmy z pokłonem!

Ukrywanie, zasłanianie cierpienia i śmierci to rzecz normalna. Skoro jednak mimo to odsłaniamy krzyż naszego Pana, to przez to wyrażamy naszą odwagę nieukrywania już cierpienia ziemskich istot, wielorakich zniszczeń i krzywd, jakie sobie nawzajem wyrządzamy, umierania i śmierci. Mamy taką odwagę, gdyż Chrystus wycierpiał to wszystko od nas i w tym nas nie potępił, ale ocalił.

Patrzmy więc pełni ufności na Ukrzyżowanego, którego zamordowaliśmy w naszym bezlitosnym świecie i który przez niepojętą miłość Boga stał się zbawieniem świata. W obliczu odsłoniętego krzyża dowiadujemy się, jakimi jesteśmy my ludzie, jacy jesteśmy okrutni, jak opętani śmiercią. Ale przed odsłoniętym krzyżem poznajemy i wyznajemy także i to: taki jest Bóg, tak litościwy, tak owładnięty miłością, że w śmierci Jezusa, swojego Syna, ostatecznie zwyciężył śmierć i uczynił życie niezniszczalnym. Pójdźmy z pokłonem, pozwólmy Bożej życiodajnej miłości być większą niż nasza nędza!

Dlaczego my ludzie jesteśmy tacy? Dlaczego najmocniej bronimy się przed tym, za czym najgoręcej tęsknimy? Dlaczego najzacieklej tępimy to, czego najbardziej potrzebujemy i szukamy: sprawiedliwość i pokój, dobroć i miłosierdzie, miłość i życie? Dlaczego nie czynimy dobra, którego przecież chcemy, a za to czynimy zło, którego nie chcemy? Dlaczego jesteśmy bardziej pomysłowi, bardziej przedsiębiorczy w złu niż w dobru, dlaczego pozwalamy rozwijać się dynamiczniej naszym zdolnościom do niszczenia, a nie do budowania? Dlaczego strach przed ewentualnymi przyszłymi problemami czyni nas tak ślepymi wobec tego, co ofiarowuje nam teraźniejszość (por. J 11, 47-50)? Dlaczego nasze szczere zaangażowanie na rzecz życia tak łatwo przemienia się w brutalny fanatyzm skierowany przeciw życiu (por. Mt 21, 1-10 i Mt 27, 21-23)? Dlaczego nasza tęsknota staje się pożądliwością, a nasz głód życia staje się morderczy? Czy jesteśmy aż tak do głębi zepsuci, że potrafimy tylko psuć? Te pytania rodzą się w nas, gdy patrzymy na krzyż z Ukrzyżowanym.

Zasłonięty krzyż zostaje odsłonięty, a my odważamy się nań patrzeć, nie uciekając od tych pytań. Wbrew wszelkim oporom wewnętrznym i zewnętrznym wyznajemy wiarę, że ten Ukrzyżowany to nasz Pan. Poniżony na krzyżu to wywyższony przez Boga. Ukrzyżowany jest zbawieniem tego świata.

Pójdźmy z pokłonem, wierząc, że my i cały nasz świat zostaliśmy ?wchłonięci? przez ciemność i samotność śmierci Jezusa na krzyżu ? bo ta ciemność to oślepiające światło Boga, a ta samotność to Jego niezwykła bliskość. W Ukrzyżowanym Bóg objawia tajemnicę swojej niepojętej miłości.

Ponieważ wolno nam wierzyć w Boga, który w Ukrzyżowanym przyjął nas aż do ostatecznych tego konsekwencji; ponieważ wolno nam wierzyć, że Ukrzyżowany jest Panem, Synem Bożym; ponieważ wolno nam wierzyć, że Ukrzyżowany to Bóg kochający aż do końca, zbawienie tego bezdusznego świata ? dlatego możemy odsłonić zasłonięty krzyż, dlatego możemy patrzeć na Ukrzyżowanego, którego zabiliśmy. Ponieważ przed Jezusem, którego skazaliśmy na śmierć, wolno nam wierzyć w Boga życia, dlatego przed tym Jezusem możemy na nowo opowiedzieć się za życiem ? naszym i każdego innego człowieka. Ponieważ Jego miłość jest silniejsza od naszej nieprzystępności, obojętności, niezdolności do miłości, a nawet nienawiści, dlatego w obliczu Jego krzyża możemy na nowo opowiedzieć się za miłością. Od tej miłości Bożej w Jezusie Chrystusie, w Ukrzyżowanym, który nie pozostał w śmierci, nic nas nie może oderwać, jeśli tę miłość przyjmujemy. Dlatego wraz ze św. Pawłem i wieloma innymi, którzy zaufali Bogu w Jezusie Chrystusie, możemy wierzyć, a nawet być pewni, że:

??ani śmierć, ani życie, [...] ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe [...], ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym? (Rz 8, 38-39).

A więc patrzmy:

Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata ? pójdźmy z pokłonem!

Źródło: http://www.slowo.redemptor.pl
Autor: o. Janusz Serafin CSsR
Pracownik redakcji kwartalnika ?Homo Dei? i wydawnictwa Homo Dei ? Kraków

źródło: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/swiet ... -panskiej/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 18 kwie 2014, o 22:17 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Liturgia Męki Pańskiej



Ojciec Święty Franciszek przewodniczył w Bazylice Świętego Piotra liturgii Wielkiego Piątku. Papież oddał najwyższy hołd Jezusowi Chrystusowi leżąc krzyżem przed konfesją Świętego Piotra. Wierni usłyszeli również opis męski pańskiej z Ewangelii według św. Jana.

Homilię do uczestników liturgii w Watykanie wygłosił kaznodzieja domu papieskiego. Kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa przywołał historię zdrady Judasza. Podkreślił, że nie urodził się on zdrajcą, ale się nim stał. Był to wielki dramat osobistej wolności człowieka. Skusiła go chciwość pieniędzy. To pieniądz jest podstawą wszelkiego zła na świecie ? wskazał kaznodzieja.

- Cóż stoi za handlem narkotykami, które niszczą tak wiele istnień ludzkich, za wykorzystywaniem prostytucji, fenomenem różnych mafii, korupcją polityczną, produkcją i handlem bronią, a w końcu ? aż strach powiedzieć ? handlem organami ludzkimi pobranymi z ciał dzieci? A kryzys finansowy, którego świat doświadczył, a ten kraj nadal doświadcza, czyż nie jest w dużej mierze wynikiem ?niepohamowanej chciwości pieniędzy ze strony nielicznych? ? powiedział ojciec Raniero Cantalamessa.

W uroczystej modlitwie powszechnej kościół w wielki piątek poleca samego siebie, ale także cały świat. Wyraża w ten sposób pragnienie Chrystusa, aby wszyscy byli zbawieni.

Przeżywamy drugi dzień Triduum Paschalnego ? Wielki Piątek, kiedy wspominamy dzień sądu, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz uroczysta Liturgia Męki Pańskiej. Wierni mogą także uczestniczyć w przedpołudniowych misteriach Męki Pańskiej. Najbardziej znane misteria odprawiane są w Kalwarii Zebrzydowskiej ale także na te organizowane w Gdańsku wierni przychodzą całymi rodzinami.

Wielki Piątek w Jerozolimie to przede wszystkim liturgia Męki Pańskiej w bazylice Bożego Grobu oraz Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Wielkanoc obchodzona jest jednocześnie przez wyznawców kościoła katolickiego, prawosławia i protestantyzmu. W Okresie Wielkiego tygodnia i Świat Zmartwychwstania Jerozolima gości tysiące pielgrzymów z zagranicy.


https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 15NAXAi7II



źródło: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/litur ... -panskiej/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 18 kwie 2014, o 22:18 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Triduum Paschalne historią Zbawienia



Triduum Paschalne jest przeżywaniem tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Ma trzy etapy. Pierwszy to Wielki Czwartek ? wejście do Wieczernika, ponieważ Chrystus zaprosił swoich uczniów do Wieczernika na wieczerzę.

Wypowiedź dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja, ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, dyrektora Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Miała to być pamiątka paschy, tej wieczerzy, którą Żydzi świętowali zawsze z okazji wyjścia z Egiptu (wtedy, kiedy Bóg uratował ich jako naród). Chrystus dokonuje jakby transpozycji, przeniesienia tej treści: to On jest Barankiem Paschalnym, ale wskazuje na chleb.

Chleb jest w centrum, to jest Eucharystia. Łamie ten chleb, wypowiada słowa: ?To jest Ciało moje?, a potem nad kielichem ?To jest Krew Nowego Przymierza?. I to jest centrum pierwszego dnia Triduum Wielkiego Czwartku. Apostołowie są pierwszymi świadkami tej tajemnicy Eucharystii. Nowy pokarm, który daje Chrystus ? Jego Ciało, Jego Krew. Jakby wyprzedzając Ofiarę Wielkiego Piątku już daje swoim uczniom Ciało i Krew.

Apostołowie z Wieczernika przechodzą z Chrystusem do Ogrodu Oliwnego i tam czuwają. Tradycja, nasza liturgia prowadzi nas na czuwanie razem z Chrystusem do Ogrodu Oliwnego.

Wielki Piątek to czas męki Chrystusa. Przeżywamy razem z Chrystusem w liturgii niezwykłe wydarzenie ? Jego śmierć, ale ta śmierć jest poprzedzona Drogą Krzyżową. Tego dnia nie sprawujemy w żadnym kościele Mszy Świętej ze względu na szacunek dla Chrystusa, dla Zbawiciela. Tego dnia uczestniczymy w Liturgii Krzyża.

Podnoszony jest Krzyż, który wskazuje, że Chrystus jest zbawieniem świata. Kapłan trzykrotnie śpiewa: ?Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata?. Po tym wszyscy w milczeniu adorują Krzyż, całują, trzykrotnie klękają przed drzewem Krzyża, przed drzewem Zbawienia. Po tej wymownej liturgii jest Komunia Święta, w czasie której przyjmujemy Ciało Zbawiciela.

I noc oczekiwania, która jest pamiątką zejścia Chrystusa Zbawiciela do otchłani. W wielu kościołach, również i w tę noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, czuwamy przy Chrystusie, który jest złożony do grobu. Wielka Sobota to czas oczekiwania, pokoju, bo wierzymy, że Chrystus wstaje z martwych. Wieczorna liturgia jest Liturgią Światła. Jest przypomnieniem historii stworzenia świata, jego zbawienia.

W centrum jest świeca. To jest symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Liturgia Wielkiej Soboty kończy się radosnym: Alleluja! Bo już w Wielką Sobotę doświadczamy tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia w wielu parafiach ma miejsce procesja rezurekcyjna. Zwykle liturgia Wielkiej Soboty sprawowana jest późnym wieczorem, aby przypomnieć o tym przejściu z ciemności do światła, bo od nowego światła Triduum Paschalne (szczególnie tego dnia) już zachęca do radości, do cieszenia się Zmartwychwstaniem Pańskim.

Są też zwyczaje, które pojawiły się w ciągu wieków chrześcijaństwa, jak święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Pokazuje to, ze cały człowiek (we wszystkich wymiarach: duchowym, fizycznym, materialnym) ma prawo, by cieszyć się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy dni ? Triduum Paschalne ? to wielkie przejście całej historii Zbawienia od Wieczernika, poprzez Golgotę, poprzez śmierć Chrystusa, aż po pusty grób, który jest zawsze znakiem Zmartwychwstałego Pana.



ks. prof. dr hab. Jan Machniak
dyrektor Katedry Teologii Duchowości
Uniwersytetu Papieskiego
Jana Pawła II w Krakowie.


źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tr ... zbawienia/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 19 kwie 2014, o 22:29 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Droga Krzyżowa z udziałem Ojca św. Franciszka w Koloseum

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... x3XQvlbfCI


źródło: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/dr ... oloseum-2/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!