Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 17 kwie 2014, o 11:43 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Święte Triduum Paschalne ? Wielki Czwartek ?
Msza Wieczerzy Pańskiej


Obrazek


W każdej Mszy Świętej wezwani jesteśmy, do kontemplacji i do przeżycia tej wielkiej tajemnicy wiary! Rozpoczynając Święte Tridum, w szczególny sposób, głosimy dziś,

?śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale?.



Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej



CZYTANIA

Ukochani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia.

?Czyńcie to na moją pamiątkę? (1 Kor 11, 25).

Dzisiejszą Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Tridum Paschalne: pamiątkę Męczeństwa, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Ilekroć przechodzimy obok jakiegoś pomnika, może nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mamy tu do czynienia ze zmaterializowanym wyrazem pewnej, historycznej rzeczywistości, która w jakimś sensie odnosi się do naszego życia. Nazwa ulicy, dzielnicy, placu czy parku przypomina nam osoby, wydarzenia, czy sytuacje w nich uwiecznione. Posągi czy rzeźby, pomimo że martwe, w pewnym sensie do nas ciągle przemawiają. Wspominają historię, bez której trudno by mówić o tożsamości narodu, państwa, czy rodu. Są wyrazem kultury, sposobu życia i bycia w świecie i w społeczeństwie. Jedne ostrzegają, inne zachęcają.

Auschwitz, Plac Wolności, Jasna Góra, Katyń, 1-szy Września, 3 Maja, miedzy innymi, ? to pamięć wpisana w nazwach i wyrażona w datach; to miejsca i czasy pamięci. Zostały postawione czy ustanowione, aby były pamiątką!

Bo człowiek zapomina? A czasami robi wszystko, aby pewne wydarzenia wymazać z pamięci społeczeństw. Ileż wysiłków się wkłada w to, aby wykorzenić z pamięci narodów Europy jej chrześcijańskie dziedzictw! O Bogu również można zapomnieć!

Dlatego też Pan Bóg, objawiając swe plany wyzwolenia ludu spod jarzma faraońskiej niewoli, w znakach chleba, wina i paschalnego baranka ustanowił wieczną pamiątkę swego dzieła miłosierdzia:

?Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie, jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia ? na zawsze w tym dniu świętować będziecie? (Wj 12, 14).

Na tej paschalnej pamiątce, której do dziś wyrazem jest szabatowy posiłek, opiera się całe dziedzictwo Izraela. Nie byłoby dziś Izraela, gdyby nie interwencja Boga i moc do przetrwani wypływająca ze szabatowego spotkania z Panem.

?Co oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosą kielich zbawienia i wezwę imienia Pana [...] Tobie złożę ofiarę pochwalna? (Ps 115, 12-13; 17).

Podczas Ostatniej Wieczerzy, zakorzenionej duchowo w dziedzictwie Izraela, Chrystus, świadomy że do Ojca powraca (J 15, 10), powiedział do swoich uczniów: ?Czyńcie to na moją pamiątkę? (1 Kor 11, 25). Ale Chrystusowi nie chodziło tu tylko, aby usiąść przy jednym stole, połamać się jednym kawałkiem chleba, podzielić się jednym kielichem, na co Św. Paweł zwraca uwagę korynckiej wspólnocie (1 Kor 11, 20-22).Paschalna Wieczerza zawiera w sobie, i urzeczywistnia, tajemnicę zbawczego dzieła Chrystusa. Dlatego, uczestnictwo w wielkoczwartkowej Eucharystii, jest pamiątka, ale i wyznaniem wiary w Chrystusa obecnego w swoim Kościele, w sposób szczególny, pod postaciami chleba i wina. Zebrać się na eucharystyczną ucztę, jest pamiątką wielkopiątkowych wydarzeń dokonanych na Krzyżu dla naszego zbawienia, o których nie możemy zapomnieć i które mamy obowiązek głosić. Podnieść kielich zbawienia, wezwać imienia Pana, i złożyć ofiarę pochwalną (Ps 115, 12-13; 17) na Niedzielnej Eucharystii, to pamiątka zmartwychwstania Chrystusa, który w sposób szczególny obecnym się staje w świętym zgromadzeniu. Uczestnictwo w wielkoczwartkowej Eucharystii, to jednocześnie pamiątka gestu Chrystusa, który tak bardzo zaskoczył Piotra i Apostołów. Zaskakuje również i nas. Jakże stosunkowo łatwo jest ograniczyć się do niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii i od poniedziałku zapomnieć o tym, do czego ona nas zachęcała! A przecież służba człowiekowi jest częścią eucharystycznej tajemnicy. Chrystus oddal swe życie w posłudze życiu: ?Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości? (J 10, 10). Dlatego, Chrystusowe ?czyńcie to na moją pamiątkę?, odnosi się również do tej formy eucharystycznej pamięci, która ma na uwadze służbę człowiekowi. ?Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem? (J 13, 15).

Kościół żyje posilany chlebem słowa i chlebem eucharystycznym. Z Eucharystii czerpie siły do ewangelizacji i do bycia świadkiem Chrystusowej prawdy w świecie. Chrześcijanin, który przez chrzest włączony jest dogłębnie w tę tajemnicę wiary, którą w szczególny sposób odnowi podczas wigilii zmartwychwstania, wezwany jest, konsekwencją tejże wiary, aby również i on, świadectwem swego chrześcijańskiego życia, stał się żywą pamiątką Chrystusowej, zbawczej i paschalnej obecności w świecie.

W każdej Mszy Świętej wezwani jesteśmy, do kontemplacji i do przeżycia tej wielkiej tajemnicy wiary! Rozpoczynając Święte Tridum, w szczególny sposób, głosimy dziś, ?śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale?.

Źródło: http://www.slowo.redemptor.pl
Autor: o. Krzysztof Dworak CSsR
Misjonarz pracujący w Wiceprowincji Redemptorystów w Bahia (Itabuna, Brasil) ? Brazylia



źródło: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/swiet ... anskiej-2/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 17 kwie 2014, o 11:44 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Wielki Czwartek, pamiątka Ostatniej Wieczerzy
Radio Maryja

Kościół sprawuje dziś Mszę Wieczerzy Pańskiej ? jedyną Eucharystię w ciągu dnia, włączając przedpołudniową, katedralną Mszę Krzyżma Świętego.

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. To w czwartek, podczas swojej ostatniej wieczerzy z apostołami Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

?Triduum Paschalne jako przeżywanie tajemnicy męki i śmierci Chrystusa, ma swoje trzy etapy. Pierwszym z nich jest właśnie, Wielki Czwartek? ? mówi ks. prof. Jan Machniak.
? Chrystus zaprosił swoich uczniów do Wieczernika na wieczerzę. Miała to być pamiątka wieczerzy paschalnej, tej wieczerzy, którą Żydzi świętowali zawsze z okazji wyjścia z Egiptu (wtedy, kiedy to Bóg uratował ich jako naród). Chrystus dokonuje jakby transpozycji, przeniesienia tej treści: to On jest barankiem paschalnym, ale wskazuje na chleb. Chleb jest w centrum, to jest Eucharystia. Łamie ten chleb, wypowiada słowa: ?To jest Ciało moje?, a potem nad kielichem ?To jest Krew Nowego Przymierza?. I to jest centrum pierwszego dnia Triduum ? wyjaśnia ks. prof. Jan Machniak.

Ksiądz Profesor zauważa, że Apostołowie są pierwszymi świadkami tajemnicy Eucharystii ? nowego pokarmu, który daje Chrystus: Jego Ciała i Krwi, wyprzedzając ofiarę Wielkiego Piątku.

Wielki Czwartek prowadzi nas także do wyjątkowego przebywania z Chrystusem, do ogrodu oliwnego. Czuwajmy w tę noc razem z Nim.


źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/dz ... wieczerzy/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 17 kwie 2014, o 11:44 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Obrazek


Wielki Czwartek to szczególne święto kapłanów
Radio Maryja

fot. Ewa Sądej
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Tego dnia duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, a wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek, w kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z księżmi z całej diecezji sprawuje przed południem Mszę św. Krzyżma, podczas niej święci oleje, które w ciągu roku służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.

Ks. prof. Wojciech Góralski podkreśla, że Wielki Czwartek to dla księży szczególny czas dziękczynienia za dar kapłaństwa.
? Dziękujemy Chrystusowi za to, że nas powołał i pozwolił być kapłanami, Jego sługami. Podczas Mszy św. we wszystkich katedrach będzie miało miejsce poświęcenie oleju świętych, czyli Krzyżma, oleju katechumenów i oleju chorych. Te święte oleje otrzymają później księża dziekani, a następnie poszczególni księża proboszczowie, bo te oleje święte będą służyć przy sprawowaniu sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, a także sakramentu namaszczenia chorych ? zwrócił uwagę ks. prof. Wojciech Góralski.

Księża biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek podkreślają, że powołaniem kapłanów jest ?kochać i służyć? i wzywają duchownych, aby ?swoją postawą i służbą ukazywali piękno powołania kapłańskiego i byli zachętą dla innych do pójścia tą drogą.

RIRM



źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/wi ... -kaplanow/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 17 kwie 2014, o 11:45 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Triduum Paschalne historią Zbawienia

Triduum Paschalne jest przeżywaniem tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Ma trzy etapy. Pierwszy to Wielki Czwartek ? wejście do Wieczernika, ponieważ Chrystus zaprosił swoich uczniów do Wieczernika na wieczerzę.


Wypowiedź dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja, ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, dyrektora Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Miała to być pamiątka paschy, tej wieczerzy, którą Żydzi świętowali zawsze z okazji wyjścia z Egiptu (wtedy, kiedy Bóg uratował ich jako naród). Chrystus dokonuje jakby transpozycji, przeniesienia tej treści: to On jest Barankiem Paschalnym, ale wskazuje na chleb.

Chleb jest w centrum, to jest Eucharystia. Łamie ten chleb, wypowiada słowa: ?To jest Ciało moje?, a potem nad kielichem ?To jest Krew Nowego Przymierza?. I to jest centrum pierwszego dnia Triduum Wielkiego Czwartku. Apostołowie są pierwszymi świadkami tej tajemnicy Eucharystii. Nowy pokarm, który daje Chrystus ? Jego Ciało, Jego Krew. Jakby wyprzedzając Ofiarę Wielkiego Piątku już daje swoim uczniom Ciało i Krew.

Apostołowie z Wieczernika przechodzą z Chrystusem do Ogrodu Oliwnego i tam czuwają. Tradycja, nasza liturgia prowadzi nas na czuwanie razem z Chrystusem do Ogrodu Oliwnego.

Wielki Piątek to czas męki Chrystusa. Przeżywamy razem z Chrystusem w liturgii niezwykłe wydarzenie ? Jego śmierć, ale ta śmierć jest poprzedzona Drogą Krzyżową. Tego dnia nie sprawujemy w żadnym kościele Mszy Świętej ze względu na szacunek dla Chrystusa, dla Zbawiciela. Tego dnia uczestniczymy w Liturgii Krzyża.

Podnoszony jest Krzyż, który wskazuje, że Chrystus jest zbawieniem świata. Kapłan trzykrotnie śpiewa: ?Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata?. Po tym wszyscy w milczeniu adorują Krzyż, całują, trzykrotnie klękają przed drzewem Krzyża, przed drzewem Zbawienia. Po tej wymownej liturgii jest Komunia Święta, w czasie której przyjmujemy Ciało Zbawiciela.

I noc oczekiwania, która jest pamiątką zejścia Chrystusa Zbawiciela do otchłani. W wielu kościołach, również i w tę noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, czuwamy przy Chrystusie, który jest złożony do grobu. Wielka Sobota to czas oczekiwania, pokoju, bo wierzymy, że Chrystus wstaje z martwych. Wieczorna liturgia jest Liturgią Światła. Jest przypomnieniem historii stworzenia świata, jego zbawienia.

W centrum jest świeca. To jest symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Liturgia Wielkiej Soboty kończy się radosnym: Alleluja! Bo już w Wielką Sobotę doświadczamy tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia w wielu parafiach ma miejsce procesja rezurekcyjna. Zwykle liturgia Wielkiej Soboty sprawowana jest późnym wieczorem, aby przypomnieć o tym przejściu z ciemności do światła, bo od nowego światła Triduum Paschalne (szczególnie tego dnia) już zachęca do radości, do cieszenia się Zmartwychwstaniem Pańskim.

Są też zwyczaje, które pojawiły się w ciągu wieków chrześcijaństwa, jak święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Pokazuje to, ze cały człowiek (we wszystkich wymiarach: duchowym, fizycznym, materialnym) ma prawo, by cieszyć się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy dni ? Triduum Paschalne ? to wielkie przejście całej historii Zbawienia od Wieczernika, poprzez Golgotę, poprzez śmierć Chrystusa, aż po pusty grób, który jest zawsze znakiem Zmartwychwstałego Pana.



ks. prof. dr hab. Jan Machniak
dyrektor Katedry Teologii Duchowości
Uniwersytetu Papieskiego
Jana Pawła II w Krakowie.


źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tr ... zbawienia/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 68 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!