Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.

  



Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Post: 11 lut 2013, o 13:58 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
Abdykowanie papieża Benedykta XVI 28 lutego 2013

http://tvp.info/informacje/swiat/papiez ... e/10050140


"........ ? Papież Benedykt XVI poinformował, że zakończy pontyfikat 28 lutego o godz. 20. Wówczas rozpocznie się okres sede vacante ? powiedział w poniedziałek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Jako pierwsza informację podała włoska agencja ANSA. Tylko raz, w XIII w., papież zrezygnował ze swego stanowiska ? zrobił to papież Celestyn V 13 grudnia 1294 r.


Ksiądz Federico Lombardi dodał, że decyzja papieża była dla wszystkich zaskoczeniem. Oznacza to, że nie wiedzieli o niej nawet najbliżsi współpracownicy.

Lombardi powiedział, że wyklucza, by przyczyną rezygnacji, którą Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, była depresja i poczucie niepewności. Ocenił, że decyzja Benedykta XVI, który w kwietniu skończy 86 lat, świadczy o ?wielkiej odwadze i determinacji? .

Nowy papież na Wielkanoc

Rzecznik Watykanu powiedział, że Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe mającym wyłonić jego następcę, co ma nastąpić do końca marca.

? Nowy papież będzie na Wielkanoc ? (31 marca - 1 kwietnia) ? oświadczył rzecznik. Dodał, że po rezygnacji Benedykt XVI uda się do papieskiej letniej rezydencji niedaleko Rzymu, a następnie ? do klasztornej rezydencji w Watykanie.

Sede vacante ? z łaciny ?nieobsadzona stolica? lub ?pusty tron? ? w Kościele katolickim termin określający czas, gdy w Watykanie nie ma urzędującego papieża.

Papież ogłosił swoją decyzję po łacinie podczas konsystorza poświęconego kanonizacji męczenników z Otranto.

? To grom z jasnego nieba ? miał powiedzieć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Jego słowa cytuje dziennik ?Corriere della sera?.

Oświadczenie papieża Benedykta XVI

?Najdrożsi Bracia, zawezwałem was na ten konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.

Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu? ? brzmi oświadczenie papieża Benedykta XVI.

Benedykt XVI urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Został wybrany na papieża przez konklawe 19 kwietnia 2005, po śmierci Jana Pawła II.
265. papież

Benedykt XVI jest 265. papieżem i pierwszym wybranym w tym tysiącleciu. Przed wyborem na Stolicę Piotrową, 19 kwietnia 2005 roku, był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zalicza się go do ścisłej czołówki współczesnych teologów. Kardynał Ratzinger należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Przez ponad osiem lat pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne i 33 na terenie Włoch. Po raz pierwszy opuścił Włochy w sierpniu 2005 roku, udając się na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii, drugą wizytę zagraniczną złożył w Polsce.

Ojciec Święty opublikował 3 encykliki ? ?Bóg jest miłością?, ?W nadziei zbawieni? i ?Miłość w prawdzie?, cztery adhortacje apostolskie oraz zwołał kilka konsystorzy. Wśród mianowanych przez niego kardynałów było 4. Polaków ? arcybiskup Stanisław Dziwisz, arcybiskup Stanisław Ryłko, arcybiskup Kazimierz Nycz i biskup Ignacy Jeż.

Benedykt XVI był najstarszym w chwili wyboru papieżem od 275. lat. Jest też pierwszym Niemcem, który został Ojcem Świętym od 480 lat, po Hadrianie VI. Benedykt XVI jest drugim po papieżu Polaku, następcą Piotra, do którego można wysłać wiadomość e-mailem. Ojciec Święty jest poliglotą, oprócz ojczystego języka niemieckiego biegle posługuje się francuskim, angielskim, hiszpańskim, łacińskim i włoskim, ponadto płynnie czyta w języku starogreckim i biblijnym hebrajskim..."

źródło: http://tvp.info/informacje/swiat/papiez ... e/10050140

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 11 lut 2013, o 19:23 
Offline
1000p
1000p

Rejestracja: 28 gru 2006, o 10:35
Posty: 6445
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/papie ... abdykacje/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Na górę
Post: 11 lut 2013, o 20:32 
Offline
200p
200p

Rejestracja: 16 gru 2012, o 23:18
Posty: 265
https://mobile.twitter.com/Pontifex_pl?p=i

Musimy ufać mocy Bożego miłosierdzia. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale Jego łaska przemienia nas i odnawia.
11:12 niedz., 10 luty 2013r.

proszę zobaczyć dzisiejszą datę , Matki Bożej z Lurdes i dzień chorego .

_________________
Miłość nie jest kochana
Św. Franciszek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!