Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Artur
 Tytuł: Sakrament oczyszczający z grzechów
PostNapisane: 31 lip 2017, o 20:09 
Offline
1000p
1000p
Avatar użytkownika
Postów: 1033
Skąd: W-wa
Sakrament oczyszczający z grzechów

Oczyszczenie z grzechów to pierwszy owoc chrztu. Ale nie jego cel. To warunek, by przyjąć kolejne dary Boże.

Współczesny człowiek zatracił zdolność symbolicznego myślenia. Nie umie już rozczytać treści duchowej znaku. Wielka szkoda, bo symbole natury odnoszą się do Chrystusa, a wypełnione Chrystusem stają się sakramentem. Bóg w liturgii działa poprzez naturalne znaki i gesty. Są one bardzo proste. Na przykład przy chrzcie są to woda i gest polania głowy, któremu towarzyszy słowo Boże. Czy odnosiliśmy ten zewnętrzny obraz do rzeczywistości duchowej, którą on zawiera i streszcza?

Polanie wodą służy obmyciu tego, co brudne. A grzech jest skazą, plami duszę. Z katechezy wiemy, że jako ludzie rodzimy się z grzechem pierworodnym. Do tego obciążenia można dodać grzechy osobiste, które są już naszym wolnym wyborem. Naturą grzechu jest to, że zabiera nam życie Boże. Rodzi śmierć. Sami tak zaistniałej sytuacji naprawić nie możemy. Tylko Bóg może zniszczyć grzech. To jest darem Jego miłosierdzia. Dokonał tego za pośrednictwem Chrystusa, który przygwoździł do krzyża obciążający nas zapis dłużny wszystkich występków (por. Kol 2, 14). Wylał swą najświętszą Krew, by nas uczynić czystymi. To wielkie dzieło zbawienia dane jest nam w łasce chrztu za pośrednictwem tych dwóch prostych znaków: materii wody i gestu polania. Właśnie o tym mówił św. Paweł: „Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo” (Ef 5, 25).

Tę wielką moc chrztu jako sakramentu uwalniającego nas z każdego grzechu najbardziej doświadczają ludzie, którzy są chrzczeni w dorosłym wieku. Łaska pierwszego sakramentu zgładziła nie tylko grzech pierworodny, ale i ich wszystkie osobiste winy popełnione przez całe życie. Została podarowana im czystość, a z nią nowe życie jako niezapisana karta. To jest szansa, by zacząć jeszcze raz, ale inaczej niż dotychczas. Łaska chrztu przemieniła tych ludzi i ich przeszłość. Liczne grzechy przeszłości zostały przebaczone, nie mają już oskarżającego znaczenia, ani dla Pana Boga, ani dla samego człowieka. Odpuszczone grzechy nie idą już za nim jako poczucie winy, ale jako pamięć, która staje się wdzięcznością za dar przebaczenia i źródłem radości.

Oczyszczenie z grzechów to pierwszy owoc chrztu. Ale nie jego cel. To warunek, by przyjąć kolejne dary Boże. Celem chrztu nie jest „doskonałość bezgrzeszna”, lecz zjednoczenie z Bogiem i życie na nowy sposób. Dlatego ludzie ochrzczeni w dorosłym wieku mówią: „My znamy świat bez Boga i nie chcemy tam więcej wracać”. Święci mają jeszcze bardziej wyostrzoną świadomość grzechu. Na przykład święty Dominik Savio w swoich postanowieniach przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii św. pisał: „Raczej umrę niż zgrzeszę”. Wydaje się, że w naszej sytuacji jest często odwrotnie: bardziej boimy się śmierci niż grzechu. A nawet bardziej boimy się straty materialnej niż grzechu. A przecież, jak ktoś słusznie zauważył: diabeł przez grzech odbiera nam najpierw Boga, a potem również i to, co dał.

Na szczęście Pan Bóg, w swoim nieskończonym miłosierdziu, z każdej beznadziejnej sytuacji grzechu może nas wyprowadzić. Odnawia łaskę czystości chrzcielnej w sakramencie pokuty i pojednania.

źródło; http://liturgia.wiara.pl/doc/4049899.Sa ... z-grzechow


Góra   
  Zobacz profil      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.